Schron por. Mieczysława Jarzyny ( dowódca jednego z plutonów fortecznych – poległ 10 września 1939 r.) znajdujący się ok. 100 m od rzeki, w grobli starego mostu w Nowogrodzie. Droga prowadzi po stropie schronu.


Po drugiej stronie Narwi widoczny jest przyczółek starego mostu, pamiętającego czasy władz carskich. Most został zniszczony w czasie I wojny światowej, kiedy to front rosyjsko – niemiecki koło Nowogrodu utrzymywał się przez 3 miesiące.




Schron pozoracyjno- bojowy z odciętą przez złomiarzy ( a może pasjonatów) kopułą obserwacyjną znajdujący się na stoku góry. Na pierwszym zdjęciu dokładnie widać ściany boczne imitujące większą niż w rzeczywistości formę obiektu, a na drugim natomiast jego prawdziwy wąski kształt.


Piękny widok na dolinę Narwi i pole ostrzału.




Na samą Narwią przy drodze do miejscowości Szablak – schron na Lepaku.


Obiekt w pobliżu wzgórza "133" – zaraz za ostatnimi budynkami Nowogrodu - u podnóża tego schronu lejkowata dolina przez którą niemieccy żołnierze przedostali się na flankę a potem na tyły linii obrony. Tu w dniu 09.09.1939 wczesnym rankiem doszło do najkrwawszej potyczki wręcz. Starty po stronie polskiej niewielkie, po stronie niemieckiej ponad kompania trupów i kilkunastu jeńców.