Chodkowo Wielkie - budynek szkoły. Budowę szkoły rozpoczęto w 1927 roku, a uroczystość poświęcenia i oddania do użytku odbyła się 15 października 1930 roku. W latach okupacji budynek Niemcy przeznaczyli kolejno na szpital, spichlerz i obóz karny. Obóz pracy we wsi powstał w październiku 1940 roku, a został zlikwidowany w kwietniu 1941 roku. W obozie przybywali Polacy i Żydzi, którzy pracowali w lesie i przy kopaniu rowów. Przeciętny stan obozu wynosił 200 osób. W czasie likwidacji obozu część więźniów została wywieziona do innych obozów, a część zwolniona do domów.

Kościół filialny pw. św. Ap. Piotra i Pawła wybudowany został w latach 1984-1987 staraniem ks. prob. Edwarda Pilarskiego, pobłogosławiony 27.09.1987 przez Biskupa pomocniczego płockiego Andrzeja Suskiego.

Obok szkoły stoi tablica upamiętniająca I Zjazd Rodów Chodkowskich, który odbył się z inicjatywy Jana Krzysztofa Chodkowskiego Marcelaka w dniu 30.06.2000r. w Chodkowskie Wielkim. Chodkowscy to jeden z rodów drobnoszlacheckich, którego członkowie w źródłach historycznych określani są jako szlachcice.