Międzypokoleniowe zbiorowisko krzyży przy wjeździe do Żelaznej.
Po prawej stronie drogi, jadąc od Parciak, zauważyć można oparte o drzewo szczątki drewnianego krzyża. Zachowało się przecięcie ramion, z których poziome jest bardziej zniszczone oraz pozostałości Pasyjki. Krzyż pochodzi prawdopodobnie z I połowy XIX w. O drewniany krzyż oparty jest zdobiony żelazny krzyż, pochodzący z innego miejsca. Obok stoi metalowy krzyż na murowanym postumencie.
Pomnik poświęcony poległym partyzantom.
W końcu lipca 1944 r. na teren Żelaznej Rządowej została zrzucona 12 osobowa grupa wywiadowcza mjr Władimira Szajkina ps. "Orłow". Spadochroniarze nawiązali kontakt z działającym tu oddziałem partyzanckim Henryka Kierzkowskiego ps. "Raban". Dnia 20 listopada 1944 r. polsko-sowiecką grupę zaskoczył oddział Niemców, w wyniku obławy zginęło 2 Polaków i 2 Rosjan.
Pomnik Powstańca Styczniowego
Podczas powstania styczniowego, 6 listopada 1863 r. wojska rosyjskie zaatakowały oddziały powstańcze dowodzone przez majora Rynarzewskiego i kapitana Lenartowicza. W kilkugodzinnej bitwie Rosjanie stracili 1 oficera i 40 żołnierzy, powstańcy zaś 15 żołnierzy. Na pamiątkę tych wydarzeń w listopadzie 2013 r. w miejscowości Żelazna poświęcono i osłonięto pomnik oraz postawiono stosowna tablicę informacyjną.
Darmowy hosting zapewnia PRV.PL