Wielbark otrzymał prawa miejskie 21 lipca 1723r na mocy restryktu królewskiego. Niestety w 1946 r. stracił je po zniszczeniach wojennych. Z miejskiej zabudowy pozostały ładne kamieniczki


Kościół ewangelicki został zbudowany przez mistrza murarskiego Schimmelpfenniga, w latach 1823-1827 wg projektu berlińskiego architekta Karola Fryderyka Schinkla, Przy budowie wykorzystano starsze elementy pochodzące z wyburzonej w 1819 r. świątyni pochodzącej z 1721 r. Jest to duża, salowa budowla z wysuniętą od strony zachodniej wieżą, zaliczana do ładniejszych przykładów nurtu eklektyczno-klasycyzującego. Obecnie obiekt nie jest użytkowany, prowadzone są prace remontowe.


Przy kościele znajduje się budynek starej plebani z pierwszej połowy XIX wieku.


Neogotycki murowany z czerwonej cegły i posadowiony na kamiennym fundamencie kościół katolicki pw. św. Jana Nepomucena, wybudowany w latach 1879-1880. Wzniesiono go na rzucie prostokąta. Inicjatorem budowy kościoła był ks. Jan Szadowski, działacz religijno-społeczny, obrońca mowy polskiej. W latach 1872-1887 był proboszczem w Wielbarku.


Wystrój i wyposażenie kościoła pochodzą z okresu jego budowy i utrzymane są w stylu neogotyckim , witraże wykonane w latach 60. XX w. przez Stanisława Pawlisza z Poznania.


Plebania i dom parafialny pochodzące z XIX wieku.


Obok kościoła znajduje się neogotycka kapliczka z 1885 r. z czerwonej cegły, z marmurową tabliczką i napisem "Pod Twoją Obronę uciekamy się Primo annivers. Dedicat hujus Ecclesiae s. tit. s. Joannis Nep. Dom. infr. Oct. SS. App. Petri et Pauli 1885"


Nieczynna stacja kolejowa w Wielbarku. Znajdują się tu 2 perony. Niegdyś był to ważny węzeł rozdzielający pociągi jadące w stronę Ostrołęki i Nidzicy. Budynek dworca jest w opłakanym stanie. Jeszcze w okresie od 1 stycznia do 8 czerwca 2013 Wielbark posiadał połączenie kolejowe z Szczytnem, lecz od 9 czerwca połączenia zostały zawieszone.


W bezpośredniej okolicy znajduje się wieża ciśnień. Wieża służy dziś jako nośnik anten telefonii komórkowej.


Okazałym i bardzo dobrze utrzymanym budynkiem z 1916 r.jest siedziba Nadleśnictwa Wielbark.


Zabytkowy pochodzący z 1923 r. budynek gimnazjum w Wielbarku.


Zabytkowy cmentarz ewangelicki z mogiłami pochodzącym z okresu I wojny światowej. Mogiły pierwszowojenne usytuowane są, przy wejściu, po obu stronach alejki. Spoczywa tu 5 żołnierzy armii niemieckiej poległych w sierpniu 1914 roku oraz 9 żołnierzy armii rosyjskiej. Cmentarz zarośnięty, napisy na stelach słabo czytelne.


Cmentarz wojenny z czasów I wojnie światowej usytuowany jest po południowej stronie ulicy prowadzącej w kierunku Jedwabna, za zabudową. Założony na planie czworoboku, o pow. 0,32 ha, podzielony aleją na dwie części. Zbiorowe mogiły w rzędach, otoczone krawężnikami z kostki granitowej. Na osi alei, od strony południowej, znajduje się drewniany krzyż. Wzdłuż linii granicy cmentarza zachowany częściowo drzewostan. Na cmentarzu spoczywa 399 żołnierzy armii niemieckiej i armii rosyjskiej, zmarłych z ran w miejscowym lazarecie (był w kościele ewangelickim).
'"-->