CMENTARZ












Duży, dawny cmentarz mazurski z kwaterą poległych w czasie I wojny światowej w 1914 roku trzech żołnierzy rosyjskich i jednego niemieckiego. Cmentarz ogrodzony, ale po bramie wejściowej pozostały resztki. Obok wejścia tablica informujące, że jest to cmentarz ewangelicko – augsburski założony w 1662 r.. Na terenie fragmenty nagrobków i resztki mogił. Tylko dwa nagrobki są dobrze utrzymane. W jednym pochowano bibliotekarza Jana Białego, rolnika, który w latach 1920-1933 prowadził w Farynach polskojęzyczną bibliotekę. Podczas plebiscytu odbywały się u niego spotkania prowadzone przez propolskich działaczy. W drugim pochowano Jana Podlesia, działacza plebiscytowego..

KOŚCIÓŁ




Kościół parafialny p.w. Matki Bożej Królowej Polski mieści się w starej mazurskiej chacie. W 1957 roku bardzo życzliwy dla sąsiadów Mazur Wilhelm Siwy, zanim wyjechał do Niemiec, podarował Społecznemu Komitetowi Budowy Kaplicy w Farynach swoją drewnianą chatę i posiadłość. Po przystosowaniu chaty dla potrzeb religijnych odbywały się tu nabożeństwa katolickie. Jednak dopiero 19 października 1982 roku utworzono tutaj parafię Matki Bożej Królowej Polski. Budynek do dzisiaj jest kościołem parafialnym, ma status zabytku. W ołtarzu znajduje się obraz Matki Boskiej Częstochowskiej z 1886 roku przywieziony z Jasnej Góry przed plebiscytem w roku 1920.



SZKOŁA




Przy głównym skrzyżowaniu wiejskich dróg, w centrum Faryn stoi okazały budynek wiejskiej szkoły podstawowej. Szkoła działała w latach 1920 do 2008. Murowaną szkołę zbudowano w 1927 roku. .

BUDYNKI PRZYSZKOLNE






.